Yaşlı Kedi Maması

Evcil hayvanlar arasında kediler en hareketli ve en oyun sever hayvanlar olarak bilinmektedirler. Onların enerjilerin her daim üst seviyede kalması için yüksek besin ihtiva eden kedi mamaları tercih edilmelidir. Özellikle de yetişkin dönemlerinde daha fazla enerji harcadıklarından dolayı, zaman içerisinde istenilen şekilde besin alamaz ise bağışıklık sistemi çökebilir ve çevresel faktörler ile birlikte birtakım bakterilere karşı savunmasız kalabilir. Bu yüzden mutlaka et, somon ve tavuk ile birlikte tahılsız yiyecekler ön plana çıkarılmalıdır. Aynı zamanda değişik mineraller ve vitaminler ile bezenmiş damak tadınıza uygun olan mamalar, 1 ile 7 yaş arasındaki yetişkin kediler için mutlaka tercih edilmelidir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kaliteli Yetişkin Kedi Maması Çeşitleri

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşam dönemleri olan kediler, yavru; yetişkin ve yaşlı olmak üzere üç ayrı evrede hayatlarını geçirmektedirler. Özellikle yetişkin dönemlerinde belirli bir zaman sonra kediler kısırlaştırıldığından dolayı, enerji açısından gerekli olan besin ihtiyaçları daha özel bir noktaya gelebilmektedir. O yüzden doğru besinler eşliğinde onlara sunulacak mamaların, yaşlılık döneminde enerjilerini her daim yukarı tutmalarına ve aynı zamanda bağışıklık sistemlerinin güçlü kalmalarına olanak tanımasına fırsat verilmelidir. Yetişkin ve yaşlı dönemlerdeki kediler adına, günümüzde önemli markalar tamamen bu evredeki kediler için hazırlanmış mamaları sunmaktadırlar. Doğru şekilde beslenmeleri ve uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri adına, mutlaka arzu edilen dengede enerji ihtiva eden mamaların tercih edilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Uygun Fiyatlarla Kaliteli Yetişkin Kedi Mamaları

Birbirinden kaliteli yaşlı kedi maması seçenekleri dahilinde, çok uygun fiyatlar ile can dostlarımızı bu site bünyesinden elde edebileceğiniz mamalarla her daim zinde kalmalarına olanak verebilirsiniz. Önemli markaları bünyesinde barındıran site kapsamında, yetişkin ve yaşlı dönemlerindeki kedilerin doğru şekilde gıda takviyesi alabilmeleri için, özel bir seçim yapabilir ve uygun fiyatlar eşliğinde satın alabilirsiniz.

Yaşlı Kuru Kedi Maması Fiyatları

Özellikle yaşlı kediler için enerji büyük bir önem arz etmektedir. Onların gün içerisinde hareket ederken bunu en iyi şekilde karşılamaları adına doğru ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Özellikle yetişkin dönemini geçmiş kediler kısırlaştırıldıklarından dolayı ve belli bir süre sonra kemik yapısında veya organlarında direnç düşüklüğü olduğu için, daha güçlü bir beslenme ihtiyaç duymaktadırlar. Üstelik yeme konusunda da bazı sıkıntılar çektiklerinden dolayı yaşlı kuru kedi mamaları daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu şekilde kediler yanlarına verilecek bir kap su ile mamalarını daha kolay tüketebilmektedirler.

 

Yaşlı Kediler İçin Kuru Mamalar

Yavru ve yetişkin kedilere göre yaşlı kediler daha fazla hastalığa yakalandığında dolayı ve böbreklerinde birtakım problemler ortaya çıktığı için, bu konuda hücre yaşlanmasının önüne geçecek ve ömrünün uzamasına etken sağlayacak mamaların tercih edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada idrar PH’ı dengeye sokan ve aynı zamanda fosfor miktarında istenilen seviyeye getiren mamalar ön plana çıkmaktadır. Ayrıca çevresel faktörler ve birtakım bakterilerden uzak tutulması ile birlikte tüylerini daha parlak görülebilmesi adına da kuru mamalar değerlendirilmelidir. Dengeli şekilde başta tavuk parçaları olmak üzere somonlu, pirinçli ve biftek karışımı ile hazırlanmış mamalar tercih edilmelidir. Tabii aynı zamanda arpa, mısır; gluten yağı ve Yumurta tozu ile birlikte farklı mineral veya vitaminler de kuru mamalar içerisinde yaşlı kedilere verilmelidir.

 

Uygun Fiyatlarla Yaşlı Kuru Kedi Mamaları

Yaşlı kedilerin rahatlıkla tüketebilmesi adına özel olarak üretimleri gerçekleştirilen kuru mamalar, site bünyesinde çok uygun fiyatlarda büyük markalar eşliğinde satın alınabilir. Üstelik bu uygun yaşlı kuru kedi maması fiyatları, içeriği değişik tüm özel besin takviyesi ile birlikte kedinin her daim canlı kalmasına imkan tanımaktadır. Yaşlı kedinizin ömrünün daha fazla uzamasını istiyorsanız bu konuda mutlaka kuru mamaları ön plana çıkarmalısınız.

Kısırlaştırılmış Yaşlı Kedi Maması

Kısırlaştırılmış Yaşlı Kedi Maması

Ortak şekilde tüm farklı kedi cinsleri adına belirli bir yaştan sonra kısırlaştırma gerçekleştirilmektedir. Ancak bu kısırlaştırma yapıldıktan sonra kediler daha hareketsiz olur ve mama tüketme konusunda birtakım sorunlar yaşamaya başlarlar. O yüzden kısırlaştırılmış kediler için özel olarak mama çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle çok fazla hareketsiz kalan yaşlı kediler zamanla çok fazla kilo almaya başlar ve bu da sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden kilo kontrolünü yaparak bunu dengede tutmak adına yüksek lif barındıran ve düşük yağ oranı olan özel mamalar tercih edilmelidir. Bu şekilde proteini yüksek olan mamalar sayesinde kas ve eklemleri daha güçlü hale gelir, aynı zamanda idrar yolları açısından rahat bir yaşam sürdürür.

 

Kısırlaştırılmış Yaşlı Kedinin Sağlıklı Bir Hayat Sürmesi Adına Mamalar

Özellikle 7 yaşından sonra yaşlılık dönemine giren kediler adına, onların sağlığını korumak için özel bir beslenme planı çıkarmak çok önemlidir. Bunun üstüne bir de kısırlaştırma durumu çıktığı zaman kediler çok fazla hareketsiz kalır ve kilo problemi ile birçok farklı sağlık sorunu ortaya çıkar. O yüzden doğru enerji içerikleri bulunan ve her daim vücut yapısını sağlıklı kalması adına özel besin takviyesi ile birlikte, kısırlaştırılmış yaşlı kedi maması mutlaka kedilere verilmelidir. Bu şekilde daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı bir yaşam geçiren kediniz, aynı zamanda bu dönemi daha mutlu bir şekilde yaşayabilmektedir.

 

Kısırlaştırılmış kediler için özel mama çeşitleri

Yavru döneminde yaşlılık zamanına kadar farklı besin takviyesi kediler için sunulmalıdır. Bu bağlamda kedilerin özellikle yaşlılık döneminde kısırlaştırılmış kedi mamaları, onların daha uzun bir ömür yaşaması adına büyük önem arz etmektedir. Bu konuda farklı içeriklere sahip kedi mamaları satın alırken mutlaka özellikle sterilize edilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde kendiniz dengeli beslenerek yaşlılık dönemini mutlu bir şekilde geçirebilir.

Yaşlı Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yaşlı Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de yaşlandıkça metabolizma yavaşlamakta ve vücudun ihtiyacı olan besin içerikleri değişmektedir. Bu nedenle evimizin neşesi olan kedilerin beslenmesinde yaş ve kilo endeksi göz önüne alınarak mama seçimleri yapılmalıdır.

 

Kedilerin metabolizmaları ve besin ihtiyaçları insanlardan farklıdır. Bu yüzden insanların tükettiği besinlerin kedilere verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Kediler için özel olarak üretilmiş mamalar tercih edilmeli, yaşlarına uygun mamalar seçilmeli, kedilerin damak zevkine hitap eden mamalar kullanılmalıdır.

 

Yaşı ilerleyen kedilerin beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken konular nelerdir ve yaşlı kedi beslenmesi nasıl olmalı?

 

- Uygun İçeriklere Sahip Mamalar:

Yaşlı kedilerin beslenmesinde mutlaka uygun içeriklere sahip mamalar kullanılmalıdır. Metabolizmayı yormayacak ve ağır gelmeyecek, sindirim sistemine destek olacak, yaşın ilerlemesi nedenine bağlı olarak hareketlerin yavaşlamasıyla beraber fazla kilo alımına yol açmayacak mamalar tercih edilmelidir. Uygun içeriklere sahip olmayan kedi mamaları yaşlı kedilerin yanlış beslenmeden dolayı çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmalarına neden olabilir Bu yüzden seçimlerde mama içeriklerine dikkat edilmeli, bir uzman tarafından gerekli tavsiyeler alınması gerekmektedir.

 

- Farklı Lezzet Seçenekleri:

Yaşlı kedilerin beslenmesinde sadece tek tür ve lezzete sahip olan mamalar kullanılmamalıdır. Dönemsel olarak kullanılan mamalar değiştirilmeli, farklı lezzete sahip mamalar kullanılarak, kedilerin mamadan bıkması engellenmelidir. Kuru mama ve yaş mama seçeneklerinin yanı sıra beslenmeye ek olarak içerik yönünden zengin gıda takviyeleri de kullanılmalı ve kedilerin beslenmesine destek olunması gerekmektedir. Bu sayede kediler daha sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olma imkanını elde ederler. Ek besinler ve takviyelerde kedilerin yaşına uygun seçenekler arasından seçim yapılmalıdır. Genç ve yetişkin kediler için olan ürünler yaşlı kediler için uygun değildir ve sindirim sistemlerinin yorulmasına yol açabilir. Gıda takviyeleri için uzmanlardan ve veterinerlerden destek alınması tavsiye edilmektedir.

Kedi İdrarı Kokusundan Kurtulmak Mümkün Mü?

Kedi İdrarı Kokusundan Kurtulmak Mümkün Mü?

Bazen bir inat uğruna, bazen sadece ben buradayım demek için, bazen ve genellikle erkek kediler kızgınlık dönemlerinde evin belli yerlerine ya da bazı eşyalara bizler için kokulu bir sürpriz bırakabilirler.

Okumak için tıklayın
Kedi İdrarı Kokusundan Kurtulmak Mümkün Mü?

Kedi İdrarı Kokusundan Kurtulmak Mümkün Mü?

Bazen bir inat uğruna, bazen sadece ben buradayım demek için, bazen ve genellikle erkek kediler kızgınlık dönemlerinde evin belli yerlerine ya da bazı eşyalara bizler için kokulu bir sürpriz bırakabilirler.

Okumak için tıklayın
Kedi Kumu Kullanımında Yapılan Hatalar

Kedi Kumu Kullanımında Yapılan Hatalar

Evcil kedilerin evlerimize bu kadar rahat adapte olabilmelerinin en önemli sebeplerinden biri elbette tuvalet ihtiyaçlarını ev içerisinde kolay ve hijyenik bir şekilde karşılayabilmeleri. İhtiyacımız olan şeyler sadece bir adet kedi tuvaleti ve kedi kumu! Elbette bir de bunları doğru şekilde kullanmak.

Okumak için tıklayın
Başa Dön

© Copyright 2021 Nuufes İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti. Her Hakkı Saklıdır.