bayram-pop2.jpg (80 KB)

Sinek Kaydı: Sfenks Kediler

Sinek Kaydı: Sfenks Kediler

Patili ve tüylü dostlarımızın arasından en tüysüzü, ya da en az tüylüsü Sfenks kedileri! Ülkemizde bakımı son zamanlarda artışa geçen Sfenks kedileri hakkında bilmeniz gerekenler EnBilgili Blog'da! Gerçekten tüyleri yok mu? Bu yüzden bakımı kolay mı? Normal bir kediden tek farkları görüntüleri mi? Karakteri ve görünümü arasında ciddi bir tezatlık olan Sfenks kedileri dünyadaki en tatlı kedi ırklarından biri!

 

Tüysüz diye betimlenen kedilere ait ilk kayıtlar 20.yüzyıl öncesine kadar uzanıyor. Bilinen ilk tüysüz kedi Mexican Hairless olsa da tüysüz kediler zaman zaman dünyanın farklı yerlerinde görülmüştür. Bugün bildiğimiz Sfenks kedinin ortaya çıkış hikayesi ise Kanada'da bir evcil kedinin tüysüz bir yavru doğurması ile başlıyor. Daha sonra bu kedi farklı ırklarla çiftleştirilerek Sfenks ve Devon rex ırkları artık resmi olarak ortaya çıkmış oluyor.

 

Sfenks kedileri farklı, hatta kimine göre "garip" görünmelerine rağmen en insan canlısı kedi ırklarından biridir. Hatta o kadar ki "kucak kedisi" tabirinin ilk olarak Sfenks kedisi için kullanıldığı kesin olarak biliniyor. Sahibine karşı sadık, sevgi dolu Sfenksler her hareketleri ile bunu kanıtlıyorlar. Sadece sahipleri ile derin bir bağ kursalarda genel olarak insanlara, hatta hiç tanımadıkları kişilere ve hayvanlara bile oldukça canayakın davranıyorlar! 

 

Büyük kulaklar, iri gözler, kafa ve eklem yerlerinde buruşan derileri ile standartlardan uzun pati parmakları Sfenks kedisinin tanımlayıcı ve ikonik özelliklerinden. Kuyrukları minik bir kırbaca benziyor! Derilerindeki buruşukluk olarak görünen yapı onlara hareket kabiliyeti sağlayan bir esneklik payıdır. Vücut özelliklerinden biri de her an yeni mama yemiş gibi görünen şişkin göbekleridir.

 

Derileri tamamen tüysüz değildir, bir şeftaliye dokunmuş hissi veren görünmez bir tüy yapıları bulunur. Kirler ve vücut yağından arınmalarının tek yolu haftada bir defa banyo yapmaktır. Neyse ki suyu seviyorlar! Bu tüysüz denilebilecek yapının bazı dezavantajlarından onları korumak insanlarının görevidir. Kolayca yaralanabilirler ve dikkat edilmediği halde sık sık üşüyerek hastalanabilirler. Tüm kedilerin aksine Sfenksler banyo yapmak ve giyinmek konularında sorun çıkarmazlar. Bu sebeple Sfenks sahipleri kedilerini insan gibi gördüklerini söylüyorlar!

 

Yumuşacık kalpleri, ev ortamına muhteşem uyumları ile belki aslında Sfenks tam da size göre bir kedidir! Ön yargılarınızdan kurtulup bir Sfenks sahiplenmemeniz için tek bir neden bile yok! Kedi alerjisi de Sfenks kedileri çoook sever!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.