Kedilerin Birbiriyle İletişimi

Kedilerin Birbiriyle İletişimi

Kedi dünyası tam bir satranç gibidir. Miyavlamak görünen tek iletişim araçları gibi görünüyor olsa da gerçek bundan oldukça farklıdır. Kediler sosyal ya da sosyalleşmeyi seven türler arasında yer almazlar. Bu durum karakterlerine bağlı olarak değişiklik gösterecek olsa da kedilerin geneli çok sosyal değildir. Yine de bu birbirleri ile iletişime geçmedikleri anlamına gelmez. Özellikle çiftleşme davranışı ve bölge koruması söz konusu olduğu zaman kediler oldukça takıntılı olabilirler. Bu obsesif hal onları birbirleri ile iletişime geçmeye zorlar. İşte tam bu anlarda kedilerin birbirleri ile iletişim kurarken miyavlamak haricinde pek çok iletişim yolu kullandığını görebilirsiniz.

Bilinenin aksine kediler miyavlama tekniklerini insanlarla yakın ilişkiler kurduktan sonra geliştirmişlerdir. Yani kendi doğalarında ve birbirleri ile iletişime geçerken pek miyavladıkları söylenemez. Miyavlamanın ne kadar etkileyici olduğunun farkındadırlar ve insanları etkilemek için bu yöntemden çok sık faydalanırlar. Ancak birbirleri ile iletişim halindeyken etkileyici bir şirinlikten çok daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Miyavlamak onları muhtaç bir bebek gibi gösterir ve hiç bir kedi diğer bir kedi karşısında böyle bir profil çizmek istemez. Nadiren kendi türleri ile arkadaş olabilen evcil kedilerde de görülebileceği gibi birbirleri ile iletişime geçerken daha çok beden dillerini kullanırlar. Birbirlerini yalar, kafalarını tokuşturur ve her fırsatta arkadaşlık sözleşmesini yeniden tazelerler. Muhtemelen kedi dünyasında görülebilecek en olumlu iletişim şekli de budur. Çünkü konu çiftleşme isteği ve bölge sahiplenmeye geldiğinde minik dostunuzun içinden bir adet opera sanatçısı, bir adet karete hocası ve bir adet de transformers çıkabilir! Garip ve korkutucu ses frekansları, kabartarak yükselttikleri vücutları ve seri pati yumrukları kedilerin negatif iletişimlerinde kullandıkları en önemli iletişim araçlarıdır! Bu durum daha çok birbirini kabullenemeyen kediler arasında gözlenir.
Çiftleşmek isteyen kediler ise partnerlerine güzel görünebilmek adına yerlerde yuvarlanıp daha önce duyulmamış şarkılar mırıldanacaktır.

Dostlarımız evlerimizde bizimle beraber yaşıyor olsalar da doğaları gereği hala insanlar için oldukça gizemli bir tür! Bizlerle kurdukları iletişimde sadece sevgi dilini kullanıyor olsalar da sandığımızdan çok daha yetenekli oldukları kesin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.