Kedilerde Zehirlenme Vakaları ve Zehirlenme Belirtileri

Kedilerde Zehirlenme Vakaları ve Zehirlenme Belirtileri

Kedilerimizle beraber yaşamayı çok seviyoruz. Ancak kedi-insan ortak yaşamında dikkat edilmesi gereken bir çok önemli husus var. İnsan yaşamı için risk oluşturmayan pek çok madde, durum ve etken kedilerimiz için hayati tehlike arz edebilir. Kedi ve insanların ortak yaşam ve yaşam alanlarında en çok dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken durumların başında zehirlenme gelir. Bizlerin bilinçli olup risk altında bulunmadığımız pek çok durum kedilerimiz için geçerli değildir. Bu nedenle zehirlenme vakaları ile sıkça karşılaşılır. Merak etmeyin biraz dikkat ve bilinç ile onu zehirlenmelere karşı koruyabilirsiniz.

Kedileri zehirlenme durumlardan koruyabilmek için öncelikle dikkat edilmesi gereken faktör güvenli gıda tüketimidir. Kediler sadece onlar için güvenli olan gıdaları taze ve uygun koşullarda tüketirlerse zehirlenme riskinin çok büyük bir kısmını bertaraf etmiş olurlar. Mamaların ve özellikle de konservelerin son tüketim tarihi kontrol edilmeli her tüketimden önce kokusu, görünümü ve kıvamı normallik testini geçmiş olmalıdır. Kediniz için etkisini bilmediğiniz ya da emin olmadığınız hiç bir meyve, sebze, insan gıdası ve bitki kediniz tarafından tüketilmemeli. Bazı kediler meraklarına yenik düşüp birçok şeyin tadına bakmak isteyebilirler. Bunu gizlice yaptığından şüpheleniyorsanız zehirlenme ihtimaline karşı harekete geçmelisiniz.

Ne yazık ki artık evlerimiz birer ecza deposundan farksız. Kediler için en tehlikeli olabilecek maddeler listesinin ilk sıralarında ise insan ilaçları bulunuyor. İlaçlar kedilerin ulaşamayacağı yerlerde ağızları sıkıca kapalı olacak şekilde saklanmalı ve orta yerde unutulmamalıdırlar. Birçoğunun tablet biçimi kedilere oyun için cazip gelebilir ve yanlışlıkla yutulabilir.
Alkol ve ev tipi kimyasallar ile kozmetikler yine evimizde sıkça bulunabilen ancak kedilerimiz için tehlikeli olan maddelerdir kedilerimizin bunlara hiç bir şekilde erişemeyeceğinden emin olmalıyız.

Kedilerin zehirlendiğini anlamak çok da zor değildir. En ufak bir şüphe ya da belirti durumunda en yakın veteriner hekim muayenehanesine acilen ulaşmak gerekir. İshal, kusma, salyalanma, halsizlik, baygınlık, nöbet ve titreme zehirlenmelerin en açık belirtileridir. Zehirleyici maddenin cinsine göre birçok farklı belirti tipi bulunur. Nefes alamama, öksürük gibi durumlar da zehirlenme belirtisi olabilir. Kedinizin herhangi bir biçimde zehirleyici bir maddeye maruz kaldığından endişelendiğiniz anda harekete geçmeniz oldukça önemli. Zehirlenme vakalarında farkedilmemesi ya da müdehalenin gecikmesi halinde hayati tehlike kaçınılmazdır. Ne kadar kısa sürede müdehale edilirse dostumuzun sağlığına hızlıca kavuşma ihtimali de o kadar artar. Kedi bakıcılarının böyle durumlarda sıkça yaptığı hataların başında belirtileri az bulup beklemek ya da evde müdehale etmek geliyor. Eğer kediler için ilk yardım bilginiz yoksa bunu asla yapmayın. En yakın veteriner hekime acilen ulaşmakta gecikmeyin.

Küçük dostlarımızın merakları ve bazen de bizlerin dikkstsizlikleri bu gibi tatsız durumlara yol açabilir. Artık almanız gereken tedbirleri biliyorsunuz! Ortak yaşamınızda size ve dostunuza tehlikelerden uzak, uzun ve mutlu yıllar dileriz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.