Kedilerde Kulak Hareketleri

Kedilerde Kulak Hareketleri

Büyük, orta, küçük, kıvrık! Kedileri bu kadar güzel ve şirin yapan en özel yerlerinden biri de kulakları. İnsanlara göre çok daha üstün bir duyma yetisinin mimarı olan kedi kulağının muhteşem özellikleri saymakla bitmeyecek kadar çok. Çok geniş bir frekans aralığını duyabilen kepçe şekli yumuşak bir yapıdadır. İnsan kulağı gibi hareketsiz olmayan bu minik kepçelerin hareket ve dönme kabiliyeti bulunur. Kedilerin kulakları yarım daire kadar dönebilir, kıvrılabilir, dikilebilir ve aşağı inebilir. Elbette bu kedi kulağı hareketlerinin her biri kediler tarafından çevrelerine mesaj verip ruh hallerini bedenlerine yansıtmak için kullanılır. Kulaklar kedi dünyasında hem işlevsel hem de görünüm olarak çok önemlidir. Bir kedi kavgasına şahit olduysanız kulakların dikkatinizi çekmemiş olması imkansızdır. Kediler için en önemli anlarda kulaklar her zaman ön plandadır! O halde kedilerin kulakları hangi pozisyondayken ne ifade ediyor gelin birlikte bakalım.

Kulaklar önde!
Bu şirin ifadeyi görüpte ayırdedememek imkansızdır! Kulakların öne doğru meyilli bir pozisyonda olması kedilerin kendini dost canlısı, oyuncu, özgüvenli ve hatta şımarık hissettiğinin bir göstergesidir. Onunla sevgi sözcükleri paylaşırken, ya da bir köşeye gizlendiğini sanıp sizi izlerken bu kulakları görebilirsiniz. Kedinizin kulaklarını bu biçimde gördüğünüzde ona karşılık vermeyi unutmayın!

Kulaklar havada!
Kedilerin kulaklarının havada olması dikkat kesildiklerinin bir işaretidir. Kediler ses, ışık değişimi, hareket halindeki cisimler gibi bir çok uyarana karşı bizlerden çok daha dikkatlidir. Bu dikkatli ve meraklı haller kulakların havaya dikilmesi ile başlar. Yakınlardan geçen bir kuş, gök gürültüsü gibi durumlarda kediler kulaklarını havaya kaldırıp en ince ayrıntıyı dahi duyabilmek için pür dikkat ve hareketsiz şekilde dururlar.

Kulaklar arkada!
Yüzün tam tersi yönde arkaya doğru çevrilmiş kulaklar kedilerin kendisini endişeli ve rahatsız hissettiğinin belirtisidir. Tanımadığı kişiler tarafından sevilirken, birini ilk gördüğünde hissettiği belirsizlik gibi durumlar kulakları geriye yatırır!

Kulaklar yatık!
İşte kedinizin kulaklarını bu şekilde kafasına doğru düzleşmiş ve yatık bir şekilde gördüyseniz tehlike çanları çalıyor demektir. Kedi dünyasında bu hareket hiç bir zaman hayra alâmet değildir. Kediler kulakları yatıksa kendilerini korkmuş, sinirli, agresif ve her an saldırıya geçmeye hazır hissediyor demektir.

Bugün onun kulaklarını daha yakından izleyerek gün içinde kaç farklı ruh haline büründüğünü daha iyi anlayabilirsiniz!

Başa Dön

© Copyright 2021 Nuufes İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti. Her Hakkı Saklıdır.