Kedilerde Düzenli İç ve Dış Parazit Uygulamaları

Kedilerde Düzenli İç ve Dış Parazit Uygulamaları

Tüylü dostlarımızı parazitlerden ve bunların sebep olacağı sağlık sorunlarından korumanın tek yolu düzenli antiparaziter uygulamalarıdır. Bu uygulamalar iç ve dış parazit türlerinin kedilerde bulunmasının engellenmesi ve tedavisinde kullanılır. İç ya da dış farketmeksizin parazitler kediler için çok tehlikelidir. Hastalıklara sebep olabilecekleri gibi hastalık taşıyıcısı da olabilen bu parazitlerin oluşturacağı riskler düzenli anti paraziter uygulamalar ile ortadan kaldırılmadığı taktirde kedilerimiz risk altında olacaktır.

İç parazitlerin başlıcaları kurtlar ve tenyalardır. Kedilerde en çok görülen dış parazitler ise pire, bit kene ve kulak akarıdır. Kediler hayatlarının 8.haftasından başlayarak hayatları boyunca düzenli olarak tedbir ya da tedavi amaçlı anti iç ve dış parazit uygulaması olmalıdırlar.

Sık karşılaşılan yanılsamalardan biri antiparaziter tedavilerin aşı ile karıştırılmasıdır. Anti paraziter uygulamalar aşı değildir. Ancak yine de en doğru uygulama sadece veteriner hekimler tarafından yapılabilir. Parazit karşıtı olarak uygulanacak ilaç veteriner hekim tarafından kedideki parazit türüne, kedinin yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterecektir.

Hem iç hem de dış parazit uygulamaları pek çok farklı şekilde olabilmektedir. Enjeksiyon, damla hap gibi çeşitli formlarda parazit ilaçları bulunur. Bunlardan bir kısmı belli parazitlere bir kısmı ise tüm parazit türlerine karşı etkilidir. Bu nedenle parazit teşhisi veteriner hekim tarafından konulup uygun sağaltıcı ya da koruyucu tedavi uygulanmalıdır.

Veteriner hekiminizin önerisi doğrultusunda kedinize yaklaşık olarak 3 ayda bir gerekli antiparaziter uygulamayı muhakkak yaptırmalısınız. Bu ilaçlar kedilere zarar vermeden parazitlerin ölmesi ve vücuttan atılmasını sağlar. Ancak yine de uygulama yapıldığı günlerde alınması gereken bir takım önlemler vardır. İlaçlar kedilerde hafif ateş, halsizlik gibi durumlara sebep olabilir. Endişelenmeden kedinizin sakince dinlenmesini sağlamalısınız. Eğer ki uygulamanın ardından kedinizde baygınlık, ishal ve kusma gibi durumlar gözlemlerseniz acilen veteriner hekiminize ulaşmanız gerekir. Bu gibi durumlarda kedi normale döndükten sonra tedavinin tekrarlanması da gerekebilir.

Düzenli uygulamalar aksatılmadan yapıldığı sürece kediniz hayat boyu iç ve dış parazitlere bağlı sağlık sorunlarından korunacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.