Kedi Patisi 101

Kedi Patisi 101

Patili dostlarımız, minik minik patiler! Pati nedir? EnBilgili Blog'da kedi patisini inceliyoruz! Alt tarafı pamuk şeker, pençeleri acı biber tadındaki bu patiler ne işe yarıyorlar? Dostumuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır perdesi aralanıyor! Tostoparlak, yusyuvarlak bu güzellikler kedilerimizin vücudunda gözle görülebilir mucize niteliği taşıyorlar!

Patileri kedilerin en hassas organlarından biridir. Milyonlarca sinir reseptörünü içinde bulunduran patiler titreşim ve yer çekimi dedektörü gibi çalışırlar. Biz insanların hiç bir duyumuz ile algılayamayacağımız hareket ve titreşimleri, kediler patileri sayesinde algılayabilirler. Patileri kedilerin emniyet kemerleridir. Bu nedenle patilerine dokunulmasından pek de hoşlanmazlar.

Yer çekimi hassasiyeti ve patilerinin yere sağlamca basması kedilerin kendilerini güvende hissederek doğru adımlar atmasını sağlar. Kedi patisi ile yürüdüğü, atladığı ve tırmandığı yerin bir haritasını oluşturur ve kendince bu yüzeyleri puanlayarak hareket taktikleri geliştirir.

Kedi patisinin altındaki jelibonumsu yastıklar kedilere o eşsiz sessizlik özelliklerini katar. Manikürünü de tırmalama tahtası ile düzenli bir şekilde yapıyorsa bir kedinin yürüyüşünü duymak neredeyse imkansızdır. Bu sayede içeride uyuyor sandığınız kedinizi birden ayak ucunuzda bulunca kısa süreli bir şok geçirirsiniz! Kedilerin avlanmadaki ustalıklarına da bu sessizlik katkı sağlar. Birçok av bir kedi ona oldukça yakın bir noktaya sessizce ulaşana kadar avcı kedisini duyamaz, bu yüzden av olur!

Yine pati yastıkları yüksekten atlama esnasında darbe emici görevi görür. Oluşabilecek hasarın büyük kısmı pati yastıklarında emilir. Kedi patisinin pedal biçimi de bu hasar emiliminin en dengeli şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Kedilerin ter atabildikleri tek yerleri patileridir. Bu sebeple de patileri kedilerin vücut sıcaklıklarını korumalarını sağlar. Yazın fazla ısıyı ancak bu şekilde tolore edebilirler.

Patiler denge ifadesinin şekil bulmuş hali gibidirler. Kedi yürüyüşü ve patiler birleştiğinde ortaya kusursuz sağlamlıkta adımlar çıkar. Bazı uzun tüylü ev kedilerinde pati parmaklarının arasındaki tüyler fazla uzarsa patiler kayma yapabilir ve denge bozulur. Bu kedilerin parmak arası tüyleri için kısaltma önerilir.

Pençeler ise patilerin kediler için belki de en önemli bölümlerinden biri. Tutunma, avlanma, tırmanma gibi kedisel aktivitelerin birçoğu pençeler ile hayat bulur.

Patileri kediler için aynı zamanda biz insanların elleri gibi iletişim kurmak ve tanımak amacı ile kullandıkları bir uzuvlarıdır. Kediler de biz insanlar gibi sağ ya da sol patilerinden birini diğerine oranla daha fazla kullanıyorlar!

İşte EnBilgili Blog okuyucuları, kedilerin o minik tatlı patileri aslında içlerinde pek çok işlev ve mucize barındıran birer süper güç gibi!

Başa Dön

© Copyright 2021 Nuufes İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti. Her Hakkı Saklıdır.