bayram-pop2.jpg (80 KB)

Hoşgeldin Partisi: Kedi İçin Yeni Ev Ve Aileye Alışma Süreci

Hoşgeldin Partisi: Kedi İçin Yeni Ev Ve Aileye Alışma Süreci

Şüphesiz ki bir kedi ancak çok sevildiği için sahiplenilir. Onlara bayılıyoruz! Bu sebeple de kedileri hayatımıza katmak için can atıyoruz. Burada atlamamamız gereken önemli bir nokta var ki o da bunu kedilere sorarak ve onların onayını alarak değil tamamen kendi insiyatifimiz ile yapıyor oluşumuz. Birçok kedi de bu gerçeği destekler nitelikte evimizdeki ilk günlerinde şaşkın, korkak ve ya çekingen bir ruh haline bürünür. Peki kedilerin yeni ev ve ailelerine alışma sürecini hızlandırmak için neler yapılmalı neler yapılmamalı?

 

Minik dostumuz yavru ya da yetişkin olması farketmeksizin yeni insanlarla tanışıp yeni bir eve alışmak için zamana ihtiyaç duyarlar. İnsanlar olarak onların bu sürecine saygı duymak zorundayız! Sonuçta kediler bize "beni evine götürebilirsin, seni çok sevdim" diyemezler. Alışmak, güvende ve mutlu hissetmek onlar için ancak belli bir süreç sonucunda mümkün olacaktır.

 

Kediler sıkılgan, mesafeli ve oldukça resmi bir karakter yapısına sahiptir, hayatta kalabilmek için her duruma şüphe ile yaklaşmaları şarttır. Ancak bunun yanısıra oldukça meraklı ve keşvetmeye bayılan bir yönleri de vardır. Bu bilgilerden hareketle eve ve aileye yeni katılan kedinizin üstüne gitmeniz onu şüphelenmeye sevkederken, onu rahat bırakmanız sizi merak ederek keşvetmeye heveslendirecektir. 

 

Bırakın size gelsin, ve artık seninle tanışıp kaynaşmak istiyorum desin! Bu süreçte ona karşı yüksek sesle, heyecan dolu ve ani hareketler yapmamanız, evin keşif için sakin ve müsait olması gerekir. Kediniz evi, eşyalarınızı koklayacak tanıyacak, sizi ve tavırlarınızı gözlemleyerek sonucunda size güvenebileceğine ikna olacaktır.

 

Ara ara ödül maması ve yaş mama teklif ederken göz teması kurabilir, onu ürkütmeyecek şekilde yaklaşabilirsiniz. Bunun haricinde yapılacak en doğru şey günlük rutininize sakin bir şekilde devam ederek onun keşif sürecinin bitişini saygı ile beklemektir. İlk günün ardından artık kedinize oyun ve oyuncak teklif edip rahatlamaya hazır olup olmadığına bakabilirsiniz. Oyun davetinizi kabul etmesi önemli bir adımdır. Onun bu adımını suistimal etmeden, kucaklamaya ya da yakalamaya çalışmadan oyun oynarsanız kediniz sizin bir dost olduğunuzu anlayacaktır.

 

Onunla ilk günleriniz ilişkinizin temellerini oluşturacak. Tıpkı onun gibi sabırlı, nazik ve sakin davranarak onun kalbini kolayca çalabilirsiniz! Enmama'dan seçeceğiniz oyuncaklar ve leziz mamalar da bu süreçte en önemli yardımcınız olacak!

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.