Arılar, Sinekler, Böcekler ve Yaramaz Kediler

Arılar, Sinekler, Böcekler ve Yaramaz Kediler

Minik dostlarımız binyıllar öncesinde evcilleşmiş olmalarına rağmen garip bir şekilde bu geçen zaman içinde avlanma güdüleri varlığını bütünüyle korumuştur. Avlanmak hala tüm kedilerinin günlük hayatlarının önemli bir parçası. Bazen bir top, bazen kedi oltasının ucundaki tüylü bir oyuncak bazen de sadece bir toka onların ev içinde avcılık yeteneklerini geliştirmeleri için yeterlidir. Bizlerin oyun olarak adlandırdığı bu ritüel kediler için ciddi bir hayat mücadelesidir. Ancak kedinizin evin içinde kovaladığı şey eğer canlı bir varlıksa paniklemeniz gerekebilir... Neden mi? Gelin birlikte öğrenelim.

Evlerimizin nüfusu sandığımızdan çok daha kalabalık olabilir! Görmekte zorlandığımız minik örümcekler, kalorifer böcekleri, pencerelerden giren sinekler ve bazen de arılar biz varlıklarını genellikle farketmesekte kedilerin radarlarına girdikleri ilk anda artık birer avdırlar. Kediler çok düşük frekansları ustaca duyar ve minik kanatlı ya da sürüngen dostlarımızı cansız varlıklardan milisaniyeler içinde ayırdedebilirler. Uçan bir sinek, vızıldyan bir arı, hızlıca koşabilen bir böcek kediler için karşıkonulamaz birer tekikleyicidir. Çoğu kedi çoktan pencereden uçup gitmesine rağmen bir sineği saatlerce bekleyip arayacak kadar inatçıdır. Ancak bu minik av oyunu bazen dostlarımız için tehlikeli olabilir.

Evlerimize misafir olan bu çok küçük canlılar kedileri kendilerine hayran bırakmayı başarsalar da birçok kedi bunları yakalamak ile kalmayıp afiyetle yemeyi tercih edecektir. İşte tehlike tam da bu anlarda başlıyor. Eğer kedinizin kovaladığı canlı bir arı ise muhtemelen daha yakalanmadan ya da yakalanmak üzereyken kendini koruyabilmek için kediyi sokacaktır. Tüm dünyada veteriner hekimler her gün binlerce arı tarafından sokulan kedi vakasını kayıt altına alıyor. Eğer dostunuz şanslı ise patileri gibi daha risksiz bölgelerinden sokulabilir. Ancak arıların birçoğu kedilerin midesine inmeden hemen önce onları burunlarından ya da dillerinden sokabiliyor. Arı sokması genellikle şişlik ve ödem oluşturduğundan ağız ya da burundan sokulma durumunda dostumuzun solunum fonksiyonunu engelleyerek hayati tehlike oluşturabilir. Eğer bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalırsanız acilen en yakın veteriner hekim kliniğine ulaşmalısınız. Keşke bu kadar ile kalsaydı ancak son bir kötü haberimiz daha var. Örümcekler, sinekler ve böcekler ısırmaları haricinde de kedi dostlarımız için tehlikeli olabilirler. Evcil kedilerin bağışıklığı çok az virüs ve bakteriye karşı dirençlidir. Ancak bu minik kanatlı ve sürüngenler birçok hastalık, parazit ve virüsün taşıyıcıları olabilirler. Kediler tarafından avlanılıp tüketilmeleri bu nedenle oldukça tehlikelidir.

Arılar, sinekler ve böcekler doğamızın her zaman ihtiyacı olan önemli birer parçaları. Hep dünyamızda kalmalarını diliyoruz. Ancak evcil kedilerimiz için tehtid oluşturabileceklerinden ev içinde onlara karşı minik önlemler almakta fayda var!

Başa Dön

© Copyright 2020 EnMama Güvenli E-Ticaret Her Hakkı Saklıdır.